V roku 2018 sa na internete objavilo mnoho “memes” na tému: “Na východe nič nie je”. To ale nie je pravda. Na východe Slovenska je mnoho skvelých vecí a skvelých miest. Medzi nich patrí prešovský coworking Eastcubator Prešov, ktorý je jedným z prešovských inkubátorov a zároveň rodiskom mnohých úspešných projektov.

Jedným z nich je aj projekt, ktorý sa snaží preraziť v ťažko konkurenčnom prostredí online reklamy (prajeme veľa šťastia). Jedná sa o projekt proads.space, zameriavajúci sa na predaj in-stream a out-stream video formátov pre majiteľov online magazínov.

Jedná sa o mladý projekt, ktorý si už ale našiel svoju cieľovku. Aktuálne o tento projekt prejavilo záujem mnoho veľkých i malých médií a ich reklamné kódy sa testujú na mnohých slovenských a českých stránkach. Z veľkých hráčov sú to značky ako Topky.sk a Dennikn.sk. Aktuálne ich reklamné skripty obsluhujú desiatky publisherov a s ďalšími v súčasnosti jednajú (o formát je záujem, ale presadí sa?).

proads.space
proads.space

O čo vlastne ide?

Projekt proads.space je spojením technologického a obchodného know-how zakladateľov projektu. Aktuálne sa zameriava na ponúkanie vlastného instream a outstream playera, ktorý slúži na zobrazovanie video reklám a video obsahu. Jedná sa o prehrávač, ktorý chce priniesť interaktívnejšiu a zaujímavejšiu reklamu, ako je klasický banner, ktorý sa nachádza už asi na každom webe (ukážka je možná na stránke demo.proads.space).

Má to ale šancu preraziť?

Video reklama sa začala rozmáchať v posledných rokoch a s tým vzniklo aj viacero poskytovateľov tohto formátu. Konkurencia je veľká a prerazí len ten, kto prinesie “pridanú hodnotu” pre publisherov a aj inzerentov. Podľa portálu instapate.com má v roku 2019 video generovať 15,4 biliónov USD, takže priestor pre nových hráčov stále je. Každý si chce “odhryznúť” svoj kúsok trhu a to, kto aký veľký kúsok získa, bude zrejme založené na ich technických a obchodných kvalitách. Ak budú mať záujem inzerenti, publisheri so záujmom sa určite nájdu.

V každom prípade, výraz “Na východe nič nie je” už neplatí.

Zaujímavá interpretácia od TBKN.

Mapa Slovenské republiky podle Roberta Fica. (Asi si udělám pobočku na Slovensku, začíná to bejt docela zábavný) 😀

Zveřejnil(a) TMBK dne Středa 14. března 2018